HAMAK
elektrostymulacja mięśni dna miednicy (Atena)
- Nietrzymanie moczu
- Mięśnie dna miednicy (HAMAK)
- Przezpochwowa elektrostymulacja mięśni dna miednicy - Atena
- Dla kogo jest Atena?
- Jak założyć masażer do pochwy?
- Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
- Wytyczne Zespołu Ekspertów
- Znaczenie elektrostymulacji dopochwowej mięśni dna miednicy jako zachowawczej metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet
Nietrzymanie moczu
Leczeniem łagodnych postaci wysiłkowego nietrzymania moczu, mieszanych postaci i naglącego nietrzymania moczu JEST LECZENIE ZACHOWAWCZE. Leczenie operacyjne jest zarezerwowane dla nasilonych postaci wysiłkowego nietrzymania moczu, kiedy kobieta odczuwa uciekanie moczu jako problem wyraźnie obniżający komfort życia.
(Ginekol .Pol . 2010; 81(10):789-793) W WYSIŁKOWYM NIETRZYMANIU MOCZU polega na zmianie trybu życia, czyli:
zmniejszenie masy ciała u osób otyłych zaprzestanie ciężkiej pracy fizycznej i palenia papierosów zmiana diety (zaniechanie przyjmowania napojów gazowanych, słodzików, kofeiny) ćwiczenia mięśni dna miednicy (poprawnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla) min. Przez 3 miesiące elektrostymulacja przez pochwowa mięśni dna miednicy (wraz z ćwiczeniami) przez 3 miesiące 1-2 x dziennie. stosowanie odpowiednio dobranych pessarów (konsultacja ginekologiczna w S.C. Raczyńscy Specjalistyczna Prywatna Przychodnia Lekarsko-Stomatologiczna). Pessary są wyjmowane na noc.
zmiana diety (zaniechanie przyjmowania napojów gazowanych, słodzików, kofeiny) elektrostymulacja przez pochwowa mięśni dna miednicy trening pęcherza moczowego (nie krócej niż 6 tygodni)
Co wpływa na wysiłkowe nietrzymanie moczu? Średnio u każdej kobiety mięśnie dna miednicy muszą utrzymać ok. 9 kg narządów wewnętrznych. Podczas kaszlu, śmiechu, kichania, biegania, skakania, narządy te naciskają na dno miednicy, powodując obniżenie się „hamaka” dna miednicy. W ciąży dochodzi dodatkowy ciężar do utrzymania. Podczas porodu przyczep mięśnia może się naderwać, co nasila problem. Kiedy kobieta przestaje miesiączkować (menopauza) mięśnie dna miednicy dodatkowo się osłabiają z powodu braku estrogenów, co pogarsza ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Także nadwaga, zaparcia, oraz palenie papierosów mają wpływ na pogarszanie stanu mięśni. Jaka jest średnia pojemność pęcherza? Pęcherz to „ rozciągliwy balon” i generalnie zależy od typu budowy i rozmiarów naszego ciała. Kobiecy pęcherz może pomieścić około 1 litra płynu. Przy słabych mięśniach dna miednicy będzie w stanie utrzymać jedynie kilkaset mililitrów. Za zaleganie moczu uznaje się objętość ponad 80 ml moczu (ocena w badaniu usg tuż po oddaniu moczu). Jak często korzystamy z toalety w ciągu dnia? Wielu lekarzy mówi, że nie powinno się iść do łazienki częściej niż 6-8 razy dziennie. Albo nie trzymać moczu w pęcherzu dłużej niż 3 godziny. Wstawanie w nocy więcej niż jeden raz, aby skorzystać z toalety jest jednym z objawów nietrzymania moczu, mimo, że mocz nie ucieka bezwiednie. Zalecane jest ograniczenie przyjmowania płynów po godzinie 17tej. Nie należy ograniczać przyjmowania płynów w ciągu całego dnia, jeśli przyjmuje się do 300 ml płynów. Szersze informacje na temat nietrzymania moczu na: http://www.medicus.lublin.pl/2002/05/wiadomosci.htm
Mięśnie dna miednicy (HAMAK)
Mięśnie dna miednicy są grupą silnych elastycznych mięśni, stanowiących wsparcie dla pęcherza, macicy i jelit. Mięśnie te maja swoje przyczepy do miednicy kostne, rozkładają się od tyłu do przodu i na boki, jak hamak. Każdy krok lub skok, śmiech, kaszel i kichanie wywiera nacisk na nasze narządy wewnętrzne i narządy dna miednicy. Przy tak wielu sytuacjach, które powodują parcie na dno miednicy, ważne jest, aby ten obszar mięśni był silny i w dobrym stanie. Mięśnie te unoszą do 9 kg organów, a także przyczyniają się do utrzymania normalnej kontroli nad pęcherzem moczowym.
Mięśnie te, tak jak każde inne mięśnie zależne od naszej woli, aby spełniać swoje zadanie muszą być regularnie kurczone. Wraz z wiekiem, nadwagą, podczas ciąży, po menopauzie, po operacji, mięśnie dna miednicy zostają rozciągnięte i słabną. Przyczyniają się do tego nawet dobre nawyki – np. sporty wysokiego ryzyka. Kiedy dojdzie do osłabienia mięśni dna miednicy, nasze narządy wewnętrzne nie są wystarczająco podtrzymywane. Mogą wystąpić: zmniejszone odczucia podczas współżycia seksualnego oraz krępujący brak kontroli nad pęcherzem moczowym. Zaczynasz budzić się w nocy aby oddać mocz a w ciągu dnia nie możesz oddalać się od ubikacji. Albo okazuje się, że śmiech, kaszel czy intensywne ćwiczenia, sprawiają, że bielizna staje się wilgotna. Życie seksualne jest mniej satysfakcjonujące dla ciebie i partnera bo słabiej odczuwasz obecność członka w pochwie. To są sygnały, że warto podjąć działania. Nigdy nie jest zbyt wcześnie lub zbyt późno, aby rozpocząć ćwiczenia mięśni miednicy.
Dla funkcji mięśni dna miednicy ogromne znaczenie ma kondycja mięśni tułowia (gorset). Odpowiednia sprężystość mięśni brzucha zapewnia prawidłowe ciśnienie w jamie brzusznej, co warunkuje prawidłową funkcję jelit, stanowi także profilaktykę obniżenia macicy i wysuwania ścian pochwy (zaburzenia statyki narządu rodnego) oraz zapobiega uciekaniu moczu.
Przezpochwowa elektrostymulacja mięśni dna miednicy - Atena
Atena jest jedynym bezprzewodowym urządzeniem do przezpochwowej elektrostymulacji mięśni dna miednicy. To innowacyjny, bezpieczny zestaw którego stosowanie wzmacnia siłę i masę mięśni, które mogą być osłabione na skutek wieku, ciąży i porodu oraz innych, indywidualnych czynników. Urządzenie można zakupić w S.C. Raczyńscy Specjalistyczna Prywatna Przychodnia Lekarsko-Stomatologiczna.
Unikalne cechy Ateny:
-
bezprzewodowa technologia. Masażer założony do pochwy na 15 min pozwala na prowadzenie terapii w intymny, niezauważalny dla otoczenia sposób. Można się poruszać i dowolnie kontrolować terapię.
-
łatwość użycia. Impulsy elektryczne z masażera dopochwowego są wysyłane do właściwych mięśni (kobieta nie musi się niepokoić, czy ćwiczy właściwe mięśnie).
-
komfortowy i estetyczny wygląd. Niewielki masażer jest elektrodą zakładaną do pochwy. Przez pociąganie za nitki bez trudu można go z pochwy usunąć.
-
dwuzakresowy sposób pracy. Dwie różne częstotliwości pozwalają na dobór terapii w zależności od rodzaju nietrzymania moczu (wysiłkowe czy naglące).
-
uznana terapia. Przezpochwowa stymulacja mięśni dna miednicy jest uznanym sposobem terapii nietrzymania moczu w Stanach Zjednoczonych (FDA), Unii Europejskiej (CE) oraz w Polsce (Wytyczne Zespołu Ekspertów odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnym Ginekol Pol. 2010, 81, 789-793).
-
roczna gwarancja.
Dla kogo jest Atena?
W czym może pomóc?
Przezpochwowa elektrostymulacja mięśni dna miednicy jest uznanym sposobem terapii w:
-
łagodnej postaci wysiłkowego nietrzymania moczu, mieszanej i naglącej postaci nietrzymania moczu
-
w przewlekłych bólach miednicy
-
w dolegliwościach bólowych sromu
-
w bolesnym współżyciu seksualnym, Atena pomaga usunąć skurcze mięśni (to także stymulacja efektywnego rozkurczu mięśni wokół pochwy)
-
w nieznacznym obniżeniu narządu rodnego (wysuwanie się przedniej czy tylnej ściany pochwy czy też obniżenie szyjki macicy). Przy znacznym wypadaniu leczenie polega na postępowaniu operacyjnym („wszycie” siatki utrzymującej macicę w prawidłowym położeniu) lub dobraniu pessara do pochwy
-
masaże mięśni dna miednicy zwiększają satysfakcję w czasie współżycia seksualnego, mięsień Kegla zwany jest mięśniem miłości.
Czy Atena będzie pomocna w mojej sytuacji?
Wraz z prawidłowym użytkowaniem Ateny i po wykluczeniu innych przyczyn nietrzymania moczu (np. wypadanie macicy, infekcja układu moczowego), można oczekiwać poprawy. Tak jak trening mięśni dla każdej części ciała, najlepsze wyniki osiągane są zgodnie z programem ćwiczeń. Atena jest zaprogramowana do pracy na 15 minut przy każdym użyciu. Pozytywne wyniki uzyskano u kobiet, które korzystają z Ateny dwa razy dziennie - w sumie 30 minut.
Czy Atena mnie wyleczy?
Atena to nie lek. Trzeba regularnie korzystać z programu do osiągnięcia zadowalających efektów a następnie kontynuować stosowanie Ateny, aby utrzymać silne mięśnie (2 razy w tygodniu jako terapia podtrzymująca).
Dla uzyskania najlepszych wyników należy jednocześnie ćwiczyć mięśnie brzucha (wzmacniać "gorset" tułowia).
Jak to działa?
Atena wykorzystuje delikatne impulsy elektryczne do stymulacji nerwów mięśni dna miednicy. Impuls powoduje silny skurcz mięśnia z następowym rozkurczem i relaksacją.
Jak długo trwa każdy skurcz?
Atena pracuje następująco: 2,5 sekundy skurcz, 2,5 sekundy odpoczynek. W sesji 15- minutowej, jest to 180 skurczów!
Jak długo trwa jedna sesja?
Atena jest zaprogramowana na 15 minut. Włączasz urządzenie a po 15 min automatycznie się wyłącza.
Jak długo będę musiała skorzystać z Ateny zanim zobaczę wyniki?
Każdy człowiek jest inny. Zobaczenie efektu zależy od wieku, wagi, zdrowia ogólnego, okresu menopauzy, liczby odbytych porodów. W najlepszym scenariuszu, poprawę zauważysz, już po około 30 dniach stosowania. Kiedy już uda Ci się wzmocnić mięśnie miednicy i odzyskasz kontrolę nad pęcherzem, zalecamy w dalszym ciągu korzystać z Ateny (być może z mniejszą częstotliwością, 2 razy w tygodniu jako terapia podtrzymująca) dla maksymalnej skuteczności i utrzymania efektów. Poza tym staraj się utrzymywać całe swoje ciało i psyche w dobrej kondycji. To bardzo ważne.
Jak założyć masażer do pochwy?
Część dopochwową Ateny zakładasz tak jak tampon. Polecamy pozycję leżącą do wsunięcia masażera do pochwy.
Jak mogę go usunąć?
Najprostszym sposobem jest wykorzystanie nici dentystycznej (bez smaku). Należy przeciągnąć nić przez przelotkę (ucho) na końcu sondy i zawiązać. Wiele kobiet jest w stanie wysunąć sondę w pozycji stojącej, po zakończonej sesji.
Jak mogę wiedzieć, że urządzenie jest "ON" czyli „WŁĄCZONE”?
Powinnaś odczuwać skurcze mięśni. Są to te same mięśnie, które byś kurczyła chcąc zatrzymać strumień wypływającego moczu. Jeśli nie czujesz tego rodzaju skurczów, wsuń głębiej do pochwy Atenę, aby masażer znalazł się we właściwym miejscu.
Jakie ustawienie aparatu jest dla mnie odpowiednie?
50Hz zapewnia stymulację elektryczną w celu leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, podczas gdy 12,5 Hz jest wystarczające w celu zwiększenia masy mięśnia łonowo-guzicznego (Kegla) w profilaktyce nietrzymania moczu oraz w celu zwiększenia odczuć w czasie współżycia seksualnego. Oba parametry - 50Hz i 12.5HZ są odpowiednie w mieszanym nietrzymaniu moczu (gdzie występuje komponenta wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu).
Czy mogę używać substancji nawilżających (lubrykantów) w celu łatwiejszego założenia Ateny do pochwy?
Tak, ale tylko na bazie wody, (np."KY" żel czy Feminum). Nawilżacz ułatwia wprowadzenie urządzenia oraz może korzystnie wpłynąć na odczuwanie skurczów, zwłaszcza jeśli występuje suchość pochwy. Nie należy używać galaretek barwionych lub zapachowych ani też innych lubrykantów na bazie oleju. Możesz też użyć wodę, jeśli żel jest niedostępny.
Mogę poruszać się w trakcie korzystania z Ateny?
Niektóre kobiety są w stanie to zrobić, ale w większości przypadków urządzenie może się wysuwać z pochwy w czasie chodzenia. Załóż bieliznę po założeniu Ateny w przypadku, gdyby trzeba było wstać. Powinno to pomóc utrzymać ją w pochwie, nawet, gdyby się przemieściła. UWAŻAJ ABY SONDA NIE WYPADŁA NA PODŁOGĘ. MOŻE wówczas ULEC USZKODZENIU.
Jak czyścić Atenę po użyciu?
Część dopochwowa urządzenia jest bardzo szczelna i można ją oczyścić ciepłą wodą z mydłem, wypłukać, osuszyć i umieścić w podstawie (Controller). Możesz także użyć chusteczek antyseptycznych w razie potrzeby. Moduł Controller powinien być suchy przez cały czas. Jeśli wymaga czyszczenia, należy go starannie wytrzeć czystą wilgotną chusteczką/ręcznikiem.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jak będę odczuwać działanie Ateny?
Powinnaś czuć delikatne mrowienie. Jeżeli Atena jest umieszczona odpowiednio głęboko w pochwie, poczujesz skurcz a następnie rozluźnienie mięśni. Jeśli masz ustawione zbyt wysokie parametry urządzenia, możesz czuć się nieswojo, więc zawsze zaczynaj od pozycji 5.
Nie czuję nic, gdy sama kurczę mięśnie Kegla. Czy poczuję działanie Ateny?
Atenę skonstruowano do rehabilitacji mięśni dna miednicy poprzez przywrócenie reaktywności nerwowo-mięśniowej. Może to zająć trochę czasu, ale na pewno poczujesz skurcze mięśni dna miednicy.
Mam obniżenie szyjki macicy. Czy jest to przeciwwskazanie do korzystania z Ateny?
Tylko lekarz może stwierdzić, czy możesz używać Atenę. Zazwyczaj może być używana w I i II stopniu obniżenia narządu rodnego (POP-Q I i II) co praktycznie oznacza, że w czasie największego wysuwania się przedniej lub tylnej ściany pochwy, albo szyjki macicy – przepuklina nie znajduje się niżej niż 1 cm od błony dziewiczej. W pewnych sytuacjach można podjąć próbę rehabilitacji mięśni miednicy mimo znaczniejszego obniżenia. W znaczniejszym zaawansowaniu obniżenia narządu rodnego można wykorzystać pessary (pessar kostkowy) lub zdecydować się na zabieg operacyjny.
Czy mogę skorzystać z Ateny po operacji?
Tak, można. Wiele kobiet używa Ateny, aby uniknąć operacji i mają świetne wyniki. Atena może być stosowana zarówno przed jak i po operacji. Jeśli ćwiczysz i przyjmujesz leki na nietrzymanie moczu, Atena może zwiększyć powodzenie leczenia.
Jak długo muszę czekać po zabiegu operacyjnym do korzystania z Ateny?
Należy poczekać do momentu wyleczenia, co ma miejsce po 4 około tygodniach po operacji. Zazwyczaj ma miejsce kontrola ginekologiczna, można wówczas zapytać o stosowanie masażera. Atena jest szczególnie przydatna po operacji usunięcia macicy, ponieważ zmienia warunki funkcjonowania pęcherza moczowego.
Jestem uczulona na niektóre metale. Czy zareaguję alergią na Atenę?
Wszystkie właściwości fizyczne Ateny spełniają europejskie normy CE i US FDA. Metal zastosowany w sondzie jest ze stali nierdzewnej.
Mam wkładkę domaciczną (IUD, tzw. spiralę), czy mogę nadal korzystać z Ateny?
Tak, jest to całkowicie bezpieczne. Możesz używać Ateny jeśli masz wkładkę (z miedzią lub Mirenę).
Dlaczego Atena jest to droższa niż inne urządzenia do masażu mięśni dna miednicy?
Atena jest jedynym urządzeniem które korzysta z najnowszej technologii bezprzewodowej. W efekcie mamy 2 minikomputery, które współpracują ze sobą. Inne urządzenia oparte są na przewodowej (kablowej) elektrostymulacji.
Jak długo Atena już w sprzedaży?
Pierwsze urządzenie zostało sprzedane w USA w październiku 2004 roku.
Przeciwwskazania
Czy mogę stosować Atenę, jeśli jestem w ciąży?
Nie. Nie jest to wskazane. Zalecamy ćwiczenia mięśni Kegla w czasie ciąży.
Jak szybko po porodzie można stosować Atenę?
Jest zalecane rozpoczęcie ćwiczeń mięśni miednicy jak najszybciej po porodzie. Należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, kiedy rozpocząć korzystanie z Ateny. Zazwyczaj lekarze zalecają odczekanie 6 tygodni, ale jeśli po ustaniu odchodów czujesz się dobrze i powróciłaś do współżycia, nie ma przeciwwskazań.
Odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnymWytyczne Zespołu Ekspertów
Expert panel recommendations on therapeutic and diagnostic management of urinary incontinence and overactive bladder in women
Nr 10/2010 790
W Y T Y C Z N E Z ES P O Ł U E K S P E R T Ó W
Wytyczne Zespołu Ekspertów odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnym.
Ginekol Pol. 2010, 81, 789-793
Wywiad B.
Podstawowym pytaniem powinno być pytanie o obecność nietrzymania moczu i/lub parć naglących. Twierdząca odpowiedź na to pytanie powoduje rozszerzenie wywiadu o okoliczności występowania parć i/lub nietrzymania moczu: – nietrzymanie w trakcie kaszlu, kichania, wysiłku fizycznego,
– nietrzymanie poprzedzone parciem naglącym,
– obecność częstomoczu nocnego i/lub dziennego.
Każda pacjentka powinna odpowiedzieć na prosty test trzech pytań:
Pytanie 1.
Czy w ciągu ostatnich trzech miesięcy zauważyła Pani wyciek moczu, nawet niewielki?
a.tak,
b.nie (jeśli zaznaczono tę odpowiedź, kwestionariusz uznaje się za wypełniony).
Pytanie 2.
Czy w ciągu ostatnich 3 miesięcy wyciek moczu nastąpił podczas (proszę zaznaczyć wszystkie punkty odnoszące się do Pani przypadku):
a. wykonywania czynności, takich jak kaszel, kichanie czy podczas ćwiczeń fizycznych?
b. odczuwania parcia lub potrzeby opróżnienia pęcherza, ale nie mogła Pani dostatecznie szybko skorzystać z toalety?
c. braku czynności fizycznych i braku odczuwania parcia?
Pytanie 3.
Czy podczas ostatnich 3 miesięcy wyciek moczu występował najczęściej (proszę zaznaczyć tylko jedną odpowiedź):
a.w czasie kaszlu, kichania lub podczas ćwiczeń fizycznych?
b. przy odczuwaniu parcia lub potrzeby opróżnienia pęcherza ale nie mogła Pani dostatecznie szybko skorzystać z toalety?
c. przy braku czynności fizycznych i braku odczuwania parcia?
d. równie często w czasie wykonywania czynności fizycznych,jak i podczas odczuwania parcia?
Ocena wyników:
Rodzaj nietrzymania moczu określa się na podstawie odpowiedzi na pytanie 3.
• najczęściej podczas wykonywania czynności fizycznych
– tylko wysiłkowe lub przeważające wysiłkowe nietrzymanie moczu;
• najczęściej podczas odczuwania parcia i potrzeby opróżnienia pęcherza
– tylko naglące nietrzymanie moczu lub przeważające naglące nietrzymanie moczu;
• przy braku czynności fizycznych czy też braku odczuwania parcia
– inna przyczyna lub przeważająca inna przyczyna;
• równie często podczas wykonywania czynności fizycznych, jak i podczas odczuwania parcia
– mieszane nietrzymanie moczu.
© P o l s k i e T o w a r z y s t w o G i n e k o l o g i c z n e 791
WYTYCZNE ZESPOŁU EKSPERTÓW
Wytyczne Zespołu Ekspertów odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnym.
Ginekol Pol. 2010, 81, 789-793
Kolejnymi punktami wywiadu są choroby współistniejące i przebyte, operacje, porody, status hormonalny, obecność dolegliwości bólowych, krwiomoczu. Należy również określić jakość życia pacjentki i chęć poddania się leczeniu. Przydatnym elementem wywiadu jest określenie: objętości przyjmowanych płynów, liczby epizodów nietrzymania moczu, liczby mikcji na dobe, liczby mikcji nocnych (nokturia), liczby i nasilenia parć naglących, okreslenie nasilenia nietrzymania moczu w oparciu o liczbę i rodzaj zużytych wkładek/podpasek/pieluch.
Dane te można zebrać w trakcie wywiadu lub polecić pacjentce wypełnienie trzydniowej karty mikcyjnej.
C. Badanie fizykalne
Następujące punkty są obowiązkowe w trakcie badania:
– badanie ginekologiczno-urologiczne w pozycji litotomijnej z oceną napięcia mięśni, ogólna ocena statyki miednicy mniejszej, stanu estrogenizacji pochwy, obecności infekcji, obecności przetok,
– próba kaszlowa w pozycji ginekologicznej i stojącej.
Nie są zalecane:
– badanie neurologiczne,
– dokładna klasyfikacja zaburzeń statyki,
– badanie per rectum.
D. Badania dodatkowe
Badanie ogólne moczu. Test paskowy lub badanie laboratoryjne wykonuje się celem ewentualnego wykrycia w moczu: glukozy, krwi, białka, leukocytów i azotynów.
– kobiety z objawami infekcji dróg moczowych powinny mieć dodatkowo wykonany posiew moczu wraz z antybiogramem,
– posiewu moczu nie wykonuje się rutynowo i w przypadku bezobjawowej leukocyturii i/lub obecności azotynów w moczu.
Ocena zalegającego moczu powinna być wykonywana u kobiet z objawami sugerującymi dysfunkcję mikcyjną (osłabiony strumień moczu, używanie tłoczni brzusznej, uczucie zalegania po mikcji) oraz u kobiet z nawracającymi infekcjami dróg moczowych.
Ocenę zalegania moczu powinno się wykonywać za pomocą badania ultrasonograficznego (preferowane) lub poprzez cewnikowanie pęcherza.
Następujące badania diagnostyczne nie są zalecane w postępowaniu podstawowym: cystoskopia, badanie ultrasonograficzne (z wyjątkiem USG przezpochwowego ze wskazań ginekologicznych), badanie urodynamiczne, test podpaskowy, testy Q-tip, Bonneya, Marshall’a oraz test mostka wodnego.
Przeprowadzenie powyższego wywiadu oraz wykonanie rekomendowanych badań pozwala z dużym prawdopodobieństwem na ustalenie z jakiego rodzaju nietrzymaniem moczu mamy do czynienia.
3. Wskazania do przesłania pacjentkido ośrodka referencyjnego znaczne, powodujące dolegliwości wypadanie narządu płciowego, zaleganie moczu powyżej 200ml lub 50% pojemności pęcherza, nawrotowe nietrzymanie moczu, krwiomocz, nietrzymanie moczu związane z bólem w obrębie miednicy, nawrotowe infekcje dróg moczowych (więcej niż 3 epizody infekcji w ciągu roku, potwiedzonych posiewem moczu), nietrzymanie moczu po radioterapii, podejrzenie przetoki.
4. Podstawowe postępowanie terapeutyczne
A. Uwagi ogólne
W ramach podstawowego postępowania terapeutycznego, po wykonaniu wyżej wymienionych badań możemy rozpocząć leczenie. W przypadku dobrej tolerancji leczenia pierwsza ocena powinna mieć miejsce po upływie 2-3 miesięcy i jeżeli leczenie jest skuteczne powinno być kontynuowane przez okres minimum 6 miesięcy. Jeżeli leczenie jest nieskuteczne po 2-3 miesiącach, przy przestrzeganiu przez pacjentkę zaleceń terapeutycznych, należy rozważyć skierowanie pacjentki do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności.
W trakcie kontrolnej wizyty (po 2-3 miesiącach) należy ocenić:
– stopień poprawy oceniany przez pacjenta,
– stopień poprawy oceniany przez lekarza,
– stopień przestrzegania zaleceń terapeutycznych (jeśli nie były przestrzegane i brak jest poprawy klinicznej, należy ponowić zalecenia).
W trakcie kontroli obowiązują wszystkie punkty wywiadu (patrz wyżej) oraz ogólna ocena poprawy w skali 5 stopniowej (pogorszenie, brak poprawy, niewielka poprawa, znaczna poprawa, wyleczenie). Nie obowiązują natomiast badanie fizykalne oraz badania diagnostyczne, jeżeli ich wykonanie nie jest sugerowane przez wywiad z pacjentką lub wytyczne co do diagnostyki i monitorowania innych schorzeń i/lub leczenia.
Pacjentki po konsultacji w ośrodku referencyjnym.
Nawrotowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymani moczu, utrzymywanie się parć naglących po leczeniu operacyjnym wysiłkowego nietrzymania moczu; jeżeli zostały zdiagnozowane w ośrodku referencyjnym mogą być leczone i kontrolowane przez lekarzy ginekologów i urologów, oraz przez zainteresowanych problemem lekarzy innych specjalności.
Nr 10/2010 792
W Y T Y C Z N E Z E S P O Ł U E K S P E R T Ó W
Wytyczne Zespołu Ekspertów odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnym.
Ginekol Pol. 2010, 81, 789-793
B.Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
I. Modyfikacje stylu życia i fizykoterapia
a. Rekomendowane jest zmniejszenie masy ciała.
b. Rekomendowane jest zaprzestanie ciężkiej pracy fizycznej i palenia tytoniu.
c. Rekomendowana jest zmiana diety (np. zmniejszenie spożycia napojów gazowanych, kofeiny, sztucznych środków słodzących).
d. Rekomendowana jest poprawa sprawności mięśni- ćwiczenia mięśni dna miednicy (wymagany jest nadzór).
e. Rekomendowana jest elektrostymulacja przezpochwowa mięśni dna miednicy w połączeniu z ćwiczeniami.
f. Rekomendowane jest stosowanie pessarów odpowiednio dobranych pod względem rodzaju i wielkości u pacjentek, u których istnieją przeciwwskazania do leczenia operacyjnego oraz u tych, które nie chcą się operować. Większość pacjentek można nauczyć zakładania rano i wyjmowania wieczorem pessarów. Noszenie pessara na stałe (bez wyjmowania na noc) powinno być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, przez krótki okres czasu, pod bezwzględnie przestrzeganym nadzorem specjalisty.
g. Nie są rekomendowane do stosowania w ramachpostępowania podstawowego: biofeedback oraz stymulacja magnetyczna. Mogą one być wykonywane w ośrodkach specjalizujących się w leczeniu nietrzymania moczu.
II. Leczenie farmakologiczne
a. Miejscowa estrogenoterapia może być zastosowana jeżeli wystąpienie dolegliwości ma czasowy związek z menopauzą i stwierdzane są zmiany zapalno/zanikowe sromu i pochwy Estrogenoterapia miejscowa nie ma udowodnionego działania w leczeniu WNM. Rekomendowane jest zastosowanie miejscowej estrogenoterapii przed leczeniem zabiegowym WNM u pacjentek z klinicznie stwierdzoną atrofią urogenitalną.
b. Duloksetyna nie powoduje wyleczenia WNM u kobiet. Wykazano większą skuteczność duloksetyny w relacji do placebo i ćwiczeń mięśni dna miednicy w zmniejszeniu nasilenia WNM i poprawie jakości życia kobiet, choć różnica jest niewielka.
c. Leki alfaadrenomimetyczne (efedryna, pseudoefedrna, midodryna, fenylopropanolamina) nie są rekomendowane w leczeniu farmakologicznym WNM.
Możliwe jest również niezastosowanie żadnego leczenia, jeżeli pacjentka uważa, że objawy nie są na tyle nasilone, by zastosować zaproponowaną terapię. Nieleczenie jest zwykle jedną z opcji, którą pacjentka może rozważyć.
III. Leczenie zabiegowe WNM
W przypadku nieskutecznego postępowania podstawowego należy rozważyć skierowanie pacjentki na leczenie zabiegowe WNM. W ramach przygotowania do leczenia zabiegowego rekomendowane jest wykonanie, poza badaniami wymienionymi w postępowaniu podstawowym, badań obrazowych układu moczowo-płciowego, badania urodynamicznego, testu podpaskowego. Zalecanym leczeniem chirurgicznym WNM o udowodnionej skuteczności, są operacje pętlowe (ang. MUS - mid-urethral slings) oraz operacja sposobem Burch’a. Nie zaleca się wykonywania, nieskutecznych w leczeniu WNM, operacji plastyki przedniej ściany pochwy i szyi pęcherza moczowego.
C. Leczenie pęcherza nadreaktywnego
I. Modyfikacje stylu życia i fizykoterapia
a. Rekomendowana jest zmiana diety (np. zmniejszenie spożycia napojów gazowanych, kofeiny, sztucznych środków słodzących).
b. Nie jest rekomendowane ograniczanie ilości przyjmowanych płynów, jeśli dobowa ilość płynów nie przekracza 3000ml.
c.Trening pęcherza należy zalecać tylko tym pacjentkom, które są skłonne ściśle go przestrzegać przez minimum 6 tygodni.
d. Elektrostymulacja mięśni dna miednicy,techniki biofeedback nie są rekomendowane w postępowaniu podstawowym w przypadku pęcherza nadreaktywnego.
II. Farmakoterapia
a. Farmakoterapia lekami antycholinergicznymi jest podstawowym sposobem leczenia pęcherza nadreaktywnego i naglącego nietrzymania moczu.
b. Rekomendowane jest stosowanie dawkowania zgodnego z rejestracją leku. (darifenacyna 1x7.5-15mg, fesoterodyna 1x4-8mg, oksybutynina 3x5mg, solifenacyna 1x 5-10mg, tolterodyna 2x2mg, trospium 2x20mg).
c. Zmniejszenie rekomendowanej dawki powoduje istotne obniżenie skuteczności terapii i nie jest zalecane.
d. W przypadku nietolerancji rekomendowanej dawki, zalecana jest zmiana preparatu.
e. Rekomendowane jest stosowanie leków nowej generacji, zwłaszcza u osób w starszym wieku i z chorobami towarzyszącymi, z uwagi na ich korzystny profil bezpieczeństwa (darifenacyna, fesoterodyna, solifenacyna).
f. Miejscowa estrogenoterapia może być skuteczna w łagodzeniu objawów OAB, gdy współistnieją one ze zmianami zanikowymi w obrębie układu moczowo-płciowego u kobiet w okresie około i pomenopauzalnym. Nie należy jednak stosować estrogenów (w monoterapii) w leczeniu NNM i OAB, ponieważ brak jest dowodów wskazujących na ich bezpośredni wpływ na dolne drogi moczowe.
Estrogeny należy zawsze kojarzyć z lekami antycholinergicznymi.
W Y T Y C Z N E Z E S P OŁU E K S P E R T Ó W
Wytyczne Zespołu Ekspertów odnośnie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet z nietrzymaniem moczu i pęcherzem nadreaktywnym.
Ginekol Pol. 2010, 81, 789-793
g.Skuteczność farmakoterapii należy oceniać po 2-3 miesiącach, jeżeli wcześniej nie pojawiły się nasilone, istotne dla pacjentki objawy niepożądane.
Farmakoterapia powinna trwać minimum 6 miesięcy. Jeżeli po 6 miesiącach , po odstawieniu leku występuje nawrót dolegliwości, należy na nowo włączyć farmakoterapię.
III. Leczenie zabiegowe
W przypadku nieskutecznego postępowania podstawowego należy rozważyć skierowanie pacjentki na leczenie zabiegowe OAB. W leczeniu zabiegowym pęcherza nadreaktywnego rekomendowane jest stosowanie toksyny botulinowej dopęcherzowo oraz neuromodulacji korzeni krzyżowych. Leczenie to powinno być prowadzone w ośrodkach referencyjnych.
D. Leczenie mieszanego nietrzymania moczu
Postępowaniem z wyboru w przypadku MNM jest leczenie w pierwszej kolejności objawów dominujących.
W przypadku decyzji o postępowaniu chirurgicznym w MNM, przed zabiegiem rekomendowane jest leczenie farmakologiczne komponenty pęcherza nadreaktywnego.
Każdej pacjentce z MNM powinno rekomendować się:
a. modyfikacje stylu życia i fizykoterapię w połączeniu z lekami antycholinergicznymi,
b. w przypadku decyzji o leczeniu operacyjnym MNM należy wdrożyć przed zabiegiem leki antycholinergiczne i kontynuować je minimum 6miesięcy po zabiegu.
5.Postępowanie z pacjentkami po diagnostyce/leczeniu specjalistycznym
A. Pacjentki po leczeniu operacyjnym wysiłkowego nietrzymania moczu, u których nadal występują objawy WNM, MNM lub OAB: powinny mieć wykonaną diagnostykę na poziomie podstawowym, ze zwróceniem szczególnej uwagi na możliwość infekcji dróg moczowych, erozji taśmy i zalegania moczu,w przypadku wystąpienia erozji lub zalegania moczu pacjentkę należy skierować do ośrodka referencyjnego, w przypadku istnienia objawów OAB (przy braku infekcji, erozji i zalegania moczu) powinny otrzymać farmakoterapię lekami antycholinergicznymi,
w przypadku nieskutecznego leczenia operacyjnego (ocena po 3 miesiącach od zabiegu) lub nawrotu WNM powinny być skierowane do ośrodka referencyjnego.
B. Pacjentki po leczeniu zabiegowym pęcherza nadreaktywnego, u których pojawiły się objawy WNM powinny być diagnozowane i leczone zgodnie z postępowaniem podstawowym.
Deklaracja konfliktu interesów
Włodzimierz Baranowski
– konsultant i wykładowca AMS, Astellas Pharma, Bayer Schering,
Covidien, Johnson&Johnson, Novo Nordisk, Pfizer.
Ewa Nowak-Markwitz
– konsultant i wykładowca Amgen, Bayer Schering, GSK, MSD, Novo
Nordisk.
Piotr Radziszewski
– konsultant i wykładowca Astellas Pharma, Adamed, Allergan,
AMS, Berline Chemie, GSK, MSD, ONO, PierreFabre, Solvay, Pfizer,
G-Pharma.
Tomasz Rechberger
– konsultant i wykładowca Astellas Pharma, Adamed, Alergan,
Covidien, Johnson&Johnson, ONO, Novo Nordisk, Pfizer.
Jacek Suzin
– konsultant i wykładowca Elan, Farmolan, ICON.
Andrzej Witek
– nie zgłasza.
Piśmiennictwo
1. Urinary incontinence the management of urinary incontinence in women. RCOG Press at the
Znaczenie elektrostymulacji dopochwowej mięśni dna miednicy jako zachowawczej metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet
Ginekologia Praktyczna 2010; 1: 34-38
autorzy: Anna Cendrowska, Agnieszka Nalewczyńska, Justyna Kowalska,
Leczenie nietrzymania moczu oraz wiążąca się z tym opieka poza-medyczna generuje coraz większe koszty. W krajach rozwiniętych, np. w Szwecji czy Stanach Zjednoczonych pochłania nawet 2% całego budżetu przeznaczonego na opiekę zdrowotną. Nie tylko kosztowne le-czenie operacyjne, lecz także zachowawcze daje możliwość zmniejszenia dolegliwości lub całkowitego wyleczenia i powinno stanowić podstawy postępowania terapeutycznego [1, 2]. Zachowawcze leczenie nietrzymania moczu jest trudne i wymaga znacznego zaangażowania zarówno ze strony pacjentki, jak i terapeuty. Tylko odpowiednia kwalifikacja pacjentek do leczenia, systematyczność i konsekwencja pozwalają na osiągnięcie dobrych wyników.
Jedną z bardziej popularnych metod zachowawczego leczenia nietrzymania moczu u kobiet jest elektrostymulacja mięśni dna miednicy. Z fizjologicznego punktu widzenia trening elektryczny mięśni krocza powoduje zwiększenie siły skurczu, długości skurczu maksymalnego i zwiększenie napięcia spoczynkowego. Do zabiegu stosuje się prąd impulsowy, jednofazowy lub dwufazowy, o kształcie trójkąta lub prostokąta. Impuls, trwający na ogół kilka milisekund, o częstotliwości 20–100 Hz, powoduje skurcz tężcowy mięśni prążkowanych dna miednicy trwający 1–5 s. Natężenie jest regulowane indywidualnie i nie przekracza 100 mA. Stymulacje wykonuje się 1 lub 2 razy dziennie, po 20–25 min, przez 2–3 miesiące. Przeciwwskazaniami do stosowania elektrostymulacji mięśni dna miednicy są: zmiany zapalne skóry, błony śluzowej pochwy w miejscu aplikacji elektrod, wysoka temperatura, ostry stan zapalny, rozrusznik serca (wymagana opinia kardiologa), epilepsja (wymagana opinia neurologa), zmiany nowotworowe w okolicy stymulowanej, ciąża, jak również spirala dopochwowa.
Amaro, Blowman oraz inni autorzy opisują dobre efekty leczenia przy zastosowaniu elektrostymulacji mięśni dna miednicy jako metody stosowanej samodzielnie oraz uzupełniającej leczenie operacyjne i zachowawcze (m.in. ćwiczenia mięśni dna miednicy, stożki dopochwowe i biofeedback) [3–7].
Materiał i metody
Celem badania była ocena wpływu elektrostymulacji dopochwowej na poziom jakości życia i nasilenie objawów u kobiet leczonych z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Materiał stanowiło 28 pacjentek, w wieku 36–74 lat z nietrzymaniem moczu, leczonych w latach 2007–2008 metodą elektrostymulacji dopochwowej w Katedrze i Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przed rozpoczęciem leczenia i po 3 miesiącach terapii (30 zabiegów) pacjentki wypełniały Kwestionariusz do oceny nietrzymania moczu i 3 kwestionariusze rekomendowane przez I i II Consultation on Incontinence (Monako 1998, Paryż 2002): IIQ-7 (Incontinence Impact Questionnaire) analizujący wpływ nietrzymania moczu na jakość życia i wykonywanie codziennych czynności; IQOL (Incontinence Quality of Life Questionnaire) oceniający ogólną jakość życia i UDI-6 (Urogenital Distress Inventory) będący miarą nasilenia objawów nietrzymania moczu [8, 9].
Wyniki
Analiza odpowiedzi udzielonych przez pacjentki w Kwestionariuszu do oceny nietrzymania moczu wykazała zadowolenie z wyników leczenia u 25 (89%) badanych kobiet. U 10 (36%) badanych pierwsze objawy nietrzymania moczu wystąpiły po porodzie, u 9 (32%) po menopauzie, a u 8 (29%) w innych okolicznościach. W okresie pomenopauzalnym znajdowało się 17 (61%) kobiet, 13 (46%) pacjentek przebyło zabieg chirurgiczny, u 17 (61%) stwierdzono nadwagę (na podstawie wskaźnika masy ciała – BMI) (ryc. 1.).
Przeprowadzając analizę kwestionariusza IIQ-7, wykazano poprawę jakości życia po zastosowanej terapii w następujących obszarach: zdolność do wykonywania czynności domowych u 16 (57%), rekreacja fizyczna u 18 (64%), rozrywka u 19 (68%) (ryc. 2.), podróżowanie samochodem lub autobusem dłużej niż 30 min u 20 (71%), udział w socjalnych aktywnościach poza domem u 13 (46%), zdrowie psychiczne/emocjonalne u 16 (57%), uczucie frustracji u 18 (64%) (ryc. 3.).
Za pomocą analizy statystycznej kwestionariusza IIQ-7 wykazano poprawę ogólnej jakości życia u 17 (61%) pacjentek po zastosowanej elektrostymulacji (ryc. 4.).
Analiza statystyczna kwestionariusza UDI-6 wykazała ogólne zmniejszenie objawów nietrzymania moczu u 12 (45%) badanych kobiet po zastosowaniu elektrostymulacji (ryc. 5.).
W wyniku analizy statystycznej kwestionariusza IQQL stwierdzono statystycznie znaczącą poprawę ogólnej jakości życia z 64 do 82 punktów po zastosowanych zabiegach elektrostymulacji (ryc. 6.).
Na podstawie analizy kwestionariuszy IIQ-7 I UDI-6 wykazano, że poprawa jakości życia korelowała z mniejszym nasileniem objawów wysiłkowego nietrzymania moczu po zastosowanej terapii (r = –0,389; p < 0,05).
Dyskusja i omówienie wyników
Połączenie zagadnień nietrzymania moczu i jakości życia u kobiet leczonych metodami zachowawczymi wydaje się tematem niezwykle ciekawym. Dlatego w pracy podjęto próbę oceny powyższych zagadnień, nie znajdując jednak wielu odniesień w dostępnym piśmiennictwie. Głównym celem przeprowadzonych badań było sprawdzenie, czy istnieją istotne różnice w poziomie jakości życia u kobiet leczonych z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu metodą elektrostymulacji dopochwowej przed leczeniem i po jego zastosowaniu.
Dzięki uzyskanym informacjom stwierdzono, że większość badanych kobiet była zadowolona z wyników zachowawczego leczenia nietrzymania moczu. U znaczącej części badanych kobiet zauważono dużą poprawę jakości życia w takich obszarach, jak wykonywanie codziennych czynności domowych, rekreacja fizyczna, rozrywka, podróżowanie na dłuższym dystansie bez potrzeby korzystania z toalety czy też uczestnictwo w spotkaniach poza domem. U wielu pacjentek poprawie uległa również jakość życia psychicznego i zmniejszyło się uczucie frustracji wiążące się z chorobą. Zaburzenie nastroju i pogorszenie samopoczucia, jakie towarzyszy kobietom z nietrzymaniem moczu, może wynikać z samej choroby somatycznej, ale także z powodu ograniczenia własnych możliwości fizycznych. Heinrich [10] przeprowadzał badania z udziałem 103 kobiet o średnim wieku 73 lat, oceniając wpływ nietrzymania moczu na różne istotne obszary sfer psychologicznych. U kobiet chorych stwierdzono znacznie niższą subiektywną ocenę poczucia własnej wartości i wyższy poziom depresyjności niż u kobiet w tym samym wieku bez nietrzymania moczu.
Przeprowadzone badania własne wykazały wyższy poziom ogólnej jakości życia, jak również istotne zmniejszenie ogólnych objawów nietrzymania moczu u kobiet po elektrostymulacji dopochwowej. Najprawdopodobniej jest to spowodowane gotowością tych kobiet do rozpoczęcia „walki” z chorobą i podejmowaniem działań zdrowotnych prowadzących do polepszenia stanu zdrowia. Wlaźlak [11] uzyskała podobne wyniki w zakresie pozytywnego wpływu na jakość życia. Poprawę jakości życia przy użyciu ankiety IIQ-7 uzyskano u 37% badanych kobiet. Jednak w badaniach tej autorki pozytywny wpływ leczenia zachowawczego na jakość życia w niewielkim stopniu korelował ze skutecznością zastosowanej terapii w zakresie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Uzyskane w badaniu wyniki sugerują, że leczenie zachowawcze kobiet z nietrzymaniem moczu ma duży wpływ zarówno na sferę psychologiczną, poprawiając jakość życia kobiet, jak również na zmniejszenie objawów nietrzymania moczu.
Podsumowanie
Elektrostymulacja dopochwowa odgrywa znaczącą rolę w zachowawczym leczeniu nietrzymania moczu. Wpływa pozytywnie na ogólną jakość życia pacjentek, jak również na wykonywanie codziennych czynności mierzonych za pomocą odpowiednich kwestionariuszy. Elektrostymulacja dopochwowa poprawia jakość życia, jednocześnie zmniejszając nasilenie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.
Piśmiennictwo
1. Dwyer NT, Kreder KJ. Conservative strategies for treatment of stress urinary incontinence. Curr Urol Rep 2005; 6: 371-5.
2. Schi?tz HA. Stress urinary incontinence in women – current treatment alternatives. Tidsskr Nor Laegeforen 2007; 127: 1773-6.
3. Amaro JL, Gameiro MO, Padovani CR. Effect of intravaginal electrical stimulation on pelvic floor muscle strength. Int Urogynecol J Pelvic Floor Dysfunct 2005; 16: 355-8.
4. Blowman C, Pickles C, Emery S, et al. Prospective double blind controlled trial of intensive physiotherapy with and without stimulation of the pelvic floor in treatment of genuine stress incontinence. Physiotherapy 1991; 77: 661-4.
5. Goode PS, Burgio KL, Locher JL, et al. Behavioral training with and without pelvic floor electrical stimulation in the behavioral treatment of stress incontinence in women: a randomized controlled trial. JAMA 2003; 290: 345-52.
6. Horcicka L, Chmel R, Novácková M. Conservative therapy of female urinary incontinence-potential and effect. Cas Lek Cesk 2005; 144: 152-4.
7. Sung MS, Hong JY, Choi YH, et al. FES-Biofeedback versus intensive pelvic floor muscle exercise for the prevention and treatment of genuine stress incontinence. J Korean Med Sci 2000; 15: 303-8.
8. Bushnell DM, Martin ML, Summers KH, et al. Quality of life of women with urinary incontinence: cross-cultural performance of 15 language versions of the I-QOL. Qual Life Res 2005; 14: 1901-13.
9. Patrick DL, Martin ML, Bushnell DM, et al. Quality of life of women with urinary incontinence: further development of the incontinence quality of life instrument (I-QOL). Urology 1999; 53: 71-6.
10. Heidrich SM, Wells TJ. Effects of urinary incontinence: psychological well-being and distress in older community-dwelling women. J Gerontol Nurs 2004; 30: 47-54.
11. Wlaźlak E, Surkont G, Stetkiewicz T, Suzin J. Wpływ wybranych metod nieoperacyjnego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) na jakość życia pacjentek. Prz Menopauz 2005; 2: 53-60.
Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. National Collaborating Centre for Women’s
and Children’s Health, 2006.
2. Urinary incontinence. The management of urinary incontinence in women. quick reference
guide. National Institute for Health and Clinical Excellence,2006.
3. Abrams P, Cardozo L, Khoury S, [et al.]. Incontinence. 4th EDITION 2009. Health Publication Ltd
2009.
4. Zasady postępowania u chorych z nietrzymaniem moczu. Wersja polska zaaprobowana przez
PTU, w oparciu o Guid